طراحی پلان آشپزخانه، کدام نقشه برای آشپزخانه ی ما مناسب است؟

۰۸ آبان ۱۳۹۸4دقيقه00
انواع پلان آشپزخانه را بهتر بشناسید زیرا طراحی پلان آشپزخانه به شما نحوه ی درست قرارگیری وسایل را نشان می دهد.

در طراحی آشپزخانه، اولین موضوعی که اهمیت دارد، نحوه ی چینش اجزای آشپزخانه است. منظور از طراحی پلان آشپزخانه، چگونگی قرار گرفتن اجزا و وسایل در کنار هم می باشد. به صورتیکه دسترسی راحت افراد به لوازم، کارآیی بالا و استاندارد مثلث کار به بهترین شکل رعایت شود. مثلث کار به مثلثی فرضی در آشپزخانه گفته می‌شود که رئوس آن را یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تشکیل می‌دهند.

در این مقاله با انواع پلان آشپزخانه آشنا می شوید.

انواع پلان آشپزخانه,پلان آشپزخانه L شکل,پلان آشپزخانه U شکل,

پلان آشپزخانه U شکل

آشپزخانه ای را که از دو دیوار موازی با هم که با یک دیوار میانی بهم متصل شده باشند را U شکل می نامند. پس شما با وجود سه دیوار برای نصب کابینت ها، دیگر مشکل کمبود فضا نخواهید داشت. علاوه بر این اصول مثلث کار را در آشپزخانه به خوبی می توان اجرا کرد.

این آشپزخانه با طرحی شبیه به حرف یو انگلیسی، در آشپزخانه های بزرگ و کوچک کارآمد است. جنس کابینت های آشپزخانه شما از هر متریالی می تواند باشد. برای مثال پرطرفدارترین آن ها کابینت های تمام چوب، کابینت هایگلاس و کابینت ممبران است.

اگر متراژ آشپزخانه ی شما کوچک نبوده و عرض مناسب دارد، قرار دادن یک جزیره ی زیبا بسیار توصیه می شود. جزیره می تواند مشکل کمبود سطح پیشخوان در آشپزخانه را رفع کند و فضای چهار سویه ای را  برای شما فراهم آورد.

پلان آشپزخانه جزیره ای,طراحی پلان آشپزخانه,طراحی نقشه آشپزخانه,

پلان آشپزخانه L شکل

از تقاطع دو دیوار در آشپزخانه می توان برای نصب کابینت ها و داشتن آشپزخانه  L شکل استفاده کرد. بسته به طول دو دیوار، می توانید فضایی مربع یا مستطیل گونه داشته باشید.

در این آشپزخانه یک فضای باز رو به اتاق نشیمن یا فضای ناهار خوری در اختیار خواهید داشت. در این صورت به راحتی می توانید در حین آشپزی با مهمانان خود گفت و گو کنید.

همچنین در فضای خالی موجود می توانید میز غذاخوری را قرار دهید.  و یا در آشپزخانه های ال شکل با متراژ بزرگتر می توان از جزیره نیز استفاده کرد. کابینت جزیره به سادگی در طراحی آشپزخانه‌های ال جای می‌گیرد و مهم نیست اضلاع آن هم‌اندازه باشد یا نه. برای دسترسی آسان تر، روی صفحه‌ی کابینت جزیره می‌توانید اجاق گاز یا سینک قرار دهید.

مناسب ترین پلان آشپزخانه,انواع پلان آشپزخانه,پلان آشپزخانه L شکل,

پلان آشپزخانه خطی

ساده ترین پلان برای چینش وسایل آشپزخانه، قرار دادن آن ها در برابر یک دیوار است. در خانه های کوچک این پلان بیشترین کاربرد را دارد. بزرگترین مشکل این طرح نبودن مثلث کار و کارآیی پایین آن است. که این مشکل با قرار دادن یک میز کار یا جزیره رو به روی کابینت ها برطرف می شود.

در این پلان بهتر است جای یخچال را انتهای دیوار در نظر بگیرید. چون تنها به یک سطح پیشخوان نیاز دارد.

پلان آشپزخانه U شکل,پلان آشپزخانه جزیره ای,طراحی پلان آشپزخانه,

پلان آشپزخانه موازی

در پلان های موازی یا راهرویی، کابینت ها بر روی دو دیوار رو به روی هم قرار می گیرند. در این پلان معمولا فضای بین دو پیشخوان برای قرار دادن جزیره کافی نیست. همچنین اگر تعداد افراد حاضر در آشپزخانه زیاد باشد، فاصله ی بین این دیوار ها ممکن است آزار دهنده شوند. پس قبل از هرچیز اندازه گیری دقیق انجام دهید.

طراحی نقشه آشپزخانه,مناسب ترین پلان آشپزخانه,انواع پلان آشپزخانه,

پلان آشپزخانه جزیره ای

جزیره در آشپزخانه حکم قلب تپنده آن است. چون به عنوان محلی برای آماده سازی غذا، تدارکات آشپزی، قرار دادن وسایل و گاهی به عنوان میز غذاخوری استفاده می شود. برای کارآیی بیشتر حتی می توان بر روی آن اجاق گاز یا سینک ظرفشویی نیز قرار داد.

این نوع از آشپزخانه در طراحی دکوراسیون جدید بسیار پر طرفدار است. به همین علت تنوع طرح و رنگ آن هر سلیقه ای را مجذوب خودش می کند.

پلان آشپزخانه L شکل,پلان آشپزخانه U شکل,پلان آشپزخانه جزیره ای,

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 2 امتیاز: 3.5]