کتابخانه خانگی، ایده هایی برای طراحی کتابخانه در منزل

۱۰ مهر ۱۳۹۸4دقيقه00
طراحی کتابخانه ی خانگی اگر با خلاقیت و ایده جدید همراه باشد به زیبایی منزل شما می افزاید.به نکات گفته شده درباره ی دکوراسیون کتابخانه توجه کنید.

کتابخانه، عنصری در منزل است که با پیشرفت تکنولوژی، حضورش در خانه ها کمرنگ شده است. همانطور که خواندن کتاب به مغز و روح انسان آرامش می بخشد، محل مطالعه آن هم باید به مکانی زیبا و آرام تبدیل شود. شاید با افزایش آپارتمان نشینی و کم شدن متراژ منزل تصور کنید که فضای کافی برای یک کتابخانه را نداشته باشید. ولی با کمی خلاقیت در طراحی دکوراسیون می توانید فضای مناسبی برای مطالعه ی تمام اعضای خانواده داشته باشید.

در بخش اول این مقاله به نکاتی جهت طراحی بهتر کتابخانه ی شخصی اشاره می کنیم و در ادامه فضاهای مناسب برای طراحی کتابخانه را معرفی می کنیم.

دکوراسیون کتابخانه,طراحی کتابخانه,طراحی کتابخانه ی خانگی,

 نکات لازم برای طراحی کتابخانه

  • فضایی گرم و دلنشین ایجاد کنید

شما زمانی به سمت مطالعه ی کتاب می روید که می خواهید از تمام دغدغه های روزمره خلاص شوید و ذهن خودتان را آزاد کنید. حال اگر فضای مطالعه ی شما پر انرژی و در عین حال آرام بخش باشد، شما صاحب یک کتابخانه ی رویایی خواهید بود. مثلا می توانید از تابلو ها، وسایل تزئینی هنری یا گلدان های گل طبیعی در کنار کتاب هایتان استفاده کنید. فقط دقت کنید که قفسه های کتاب را بیش از حد شلوغ و نامرتب نکنید تا از نزدیک شدن به آن بگریزید.

  • رنگ مناسب انتخاب کنید

تاثیر رنگ در حالات و روحیات افراد را نمی توان نادیده گرفت. ما به خوبی می دانیم که توناژ های رنگی گرم، انرژی بالایی دارند و بر عکس رنگ های سرد آرامش زیادی به محیط القا می کنند. رنگ اصلی کتابخانه، دیوار کناری آن ، اتاقی که کتابخانه در آن قرار دارد، کفپوش و… تاثیر زیادی در حالات و روحیات شما خواهند داشت. استفاده از رنگ های جذاب و یا ترکیب کردن چندین رنگ در کتابخانه، می تواند اشتیاق شما را زیاد کرده و تمایل شما به مطالعه را بیشتر کند.

پس در طراحی کتابخانه ی منزل خود به دنبال خلاقیت و ایده های جدید باشید.

کتابخانه,کتابخانه خانگی,کتابخانه رویایی,

 

  • به نورپردازی دقت کنید

در طراحی تمام مکان ها، نورپردازی یک عنصر کلیدی و مهم است. نور مناسب در کتابخانه باید طوری باشد که فرد احساس خمودگی و بی حوصلگی نکند. همچنین چشم ها او نیز از نور زیاد و نامناسب اذیت نشود. اگر در کنار نور مصنوعی بتوانید از نور طبیعی نیز بهره ببرید انرژی محیط شما بیشتر می شود. فقط دقت کنید که میزان نور طبیعی زیاد نباشد چون احساس خواب آلودگی  ایجاد می کند. برای استفاده از منابع نور مصنوعی تعدادی چراغ با نور مناسب در اطراف کتابخانه و تعدادی بالای میز مطالعه تعبیه کنید.

  • از صندلی یا مبل مناسب استفاده کنید

وجود یک صندلی مناسب برای مطالعه می تواند بدن شما را برای ساعت ها آرام نگه دارد. اگر کتابخانه ی شما در نشیمن قرار دارد بهتر است از یک مبل شیک و مدرن در کنار آن استفاده کنید تا احساس مجلل بودن را به خانه تان بدهند. نیمکت های چوبی و صندلی های مخصوص مطالعه نیز به جذابیت کتابخانه ی شما کمک می کنند.

کتابخانه شخصی,دکوراسیون کتابخانه,طراحی کتابخانه,

بهترین مکان ها برای طراحی کتابخانه

اگر شما اتاقی برای مطالعه و نصب کتابخانه در منزل را دارید با مشکل فضا مواجه نخواهید شد. در غیر اینصورت باید با طراحی دکوراسیون حرفه ای، از فضاهای خالی و دنج خانه برای تعبیه کتابخانه خانگی خود استفاده کنید.

  • کتابخانه در قسمت های قناسی منزل

برای پوشاندن فرورفتگی و برجستگی هایی که در بین دیوار های خانه قرار دارند، بهترین چیز تعبیه کتابخانه ای زیباست. چون معمولا این قسمت ها ابعاد غیراستاندارد دارند و بدون استفاده هستند.

 

  • کتابخانه بر روی دیوارهای جداکننده

در  همه ی منازل دیوارهایی برای جدا کردن فضا ها وجود دارد که بهترین مکان برای قرارگرفتن کتابخانه می باشند. شما می توانید با قفسه بندی این دیوارها و قرار دادن کتاب ها و وسایل تزئینی یک مکان دلنشین در خانه ایجاد کنید.

طراحی کتابخانه ی خانگی,کتابخانه,کتابخانه خانگی,

  • کتابخانه در زیر پله

استفاده کردن از فضای زیر پله، بسیار هوشمندانه است چون غالبا این قسمت از خانه بدون استفاده می باشد. و چه استفاده ای بهتر از کتابخانه خانگی.

کتابخانه رویایی,کتابخانه شخصی,دکوراسیون کتابخانه,

  • کتابخانه بر روی دراور

شاید فضای خالی بر روی دراور ها کوچک باشد ولی می تواند کار شما را آسان کند. یک نگه دارنده ی کتاب تهیه کنید و کتاب های پراستفاده تر خود را بر روی دراورهای خانه قرار دهید.

امیدواریم بعد از مطالعه این مقاله انگیزه و ایده های بیشتری برای داشتن یک کتابخانه ی عالی در خانه داشته باشد.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 1 امتیاز: 5]