طراحی کابینت ممبران با ستون و سرستون های زیبا

۲۱ بهمن ۱۳۹۸3دقيقه00
طراحی کابینت ممبران برای دکوراسیون های مدرن و کلاسیک امکان پذیر است. ستون و سرستون های کابینت ممبران نقش مهمی در زیبایی آن دارند.

طراحی کابینت ممبران برای آشپزخانه های کوچک امروزی بسیار مناسب است. زیرا این کابینت از قفسه بندی های کوچک تشکیل شده است و از حداکثر فضا استفاده می کند. مشخصه ی اصلی کابینت ممبران، درب های منبت کاری شده و ستون و سرستون های زیبا می باشد. کابینت آشپزخانه ممبران نسل جدید کابینت های کلاسیک بوده که حس و حال نوستالژیکی به فضای آشپزخانه ی شما می بخشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ویژگی های این کابینت بپردازیم.

سرستون های ممبران,طراحی کابینت ممبران,طرح های سر ستون ممبران,

معرفی کابینت ممبران

ممبران یا وکیوم در واقع نوعی روکش PVC است که برروی بدنه ی MDF کشیده می شود. روکش ممبران فقط برروی یک طرف از این متریال ها کشیده شده و در طرف دیگر آن ها روکش ارزان تری مثل PVC سفید کار می شود.

طرح هایی که در انواع مدل های کابینت ممبران وجود دارند می تواند برجسته یا فرورفته باشد. برای داشتن طرح های فرورفته می توان توسط دستگاه cnc بر روی سطح ام دی اف طراحی کرده و سپس روکش کنید. اما برای طرح های برجسته باید به صورت جداگانه قطعه ای را طراحی و با چسب مخصوص بر روی بدنه ی MDF چسباند. در نهایت به صورت یکپارچه روکش کرد. در کابینت های تمام چوب این کار کاملا به صورت دستی انجام شده و بسیار با ارزش و گران قیمت می باشد.

خیلی از افراد تصور می کنند که کابینت ممبران تنها در دسته ی کابینت های کلاسیک قرار می گیرد. ولی این ایده اشتباه است. زیرا اگرنقش ها و منبت کاری های این کابینت، ساده و مدرن باشند در نتیجه کابینت ممبران مدرن طراحی می شود. همچنین هر چه منبت کاری و نقش و نگار های این کابینت بیشتر باشد هزینه ی اجرای آن نیز افزایش می یابد.

مدل های کابینت ممبران,نظافت کابینت ممبران,سرستون های ممبران,

نقش ستون و سرستون ها در کابینت ممبران

ستون ها و سر ستون ها اجزای جدا نشدنی یک کابینت کلاسیک می باشند. این المان ها نشان گر عظمت در معماری روم باستان و دوران قدیم است که در طراحی های جدید جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. ستون کابینت ممبران آکنده است از نقش و نگار و کنده کاری های زیبا. در کابینت کلاسیک چوبی این ستون ها توسط دستان یک هنرمند و ابزار های خاص کنده کاری می شوند. ولی در کابینت های ممبران این کار توسط دستگاه cnc  انجام می گیرد.

بعد از انتخاب ستون ها به سراغ سرستون می رویم که در تکمیل زیبایی و شکوه ستون ها موثر است. سرستون های ممبران طرح و نقش های متفاوتی دارند. طرح‌های گل، برگ و گیاهان، سر حیوانات، طرح‌های هندسی و اشکال اسلیمی و سنتی مانند سرستون‌های تخت جمشید، از جمله رایج‌ترین طرح‌های سرستون کابینت ممبران است. برای کابینت ممبران مدرن بهتر است از طرح های خلوت و اشکال هندسی استفاده کنید. از معروف ترین طرح های سر ستون ممبران به مواردی مانند  سرستون طرح اسلیمی، سرستون طرح سپاهان، سرستون طرح ایوانی، سرستون طرح پارسیان، سرستون طرح بیستون، سرستون طرح پاسارگاد، سرستون طرح رومی و… می توان اشاره کرد.

طراحی کابینت ممبران,طرح های سر ستون ممبران,مدل های کابینت ممبران,

نحوه ی نظافت سر ستون ها

برای دوام بیشتر و نظافت کابینت ممبران بهتر است از دستمال های نخی که کمی به آب آغشته هستند استفاده کنید. این کابینت با شیار ها و برجستگی هایی که دارد محل مناسبی برای اجتماع چربی ها و گرد و خاک هستند. بنابراین اگر به طور مداوم و متناوب تمیز کاری نشود، ذرات چربی و غذا بر روی نقش‌های آن چسبیده و تمیزکاری را با دشواری همراه می‌سازند.

 اگر بعد از گذشت زمان ذرات چربی بر روی سطح این کابینت ماندگار شد بهترین راه استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه است. و یا محلول رقیقی از مایع ظرفشویی. به هیچ عنوان به سراغ شوینده های شیمیایی و قوی نروید چون آن ها اثرات مخرب و جبران ناپذیری به همراه دارند.

در کل کابینت های ممبران باید به صورت هفتگی یا ماهانه تمیز شوند تا طول عمر بیشتری داشته باشند. خصوصا ستون و سرستون های آن بهتر است به طور مداوم با یک شوینده ی سبک تمیز شوند.

نظافت کابینت ممبران,سرستون های ممبران,طراحی کابینت ممبران,

جزیره، یک ایده جالب برای طراحی کابینت آشپزخانه ممبران

آشپزخانه های جزیره در دکوراسیون های مدرن طرفداران بسیاری پیدا کرده است. از این رو می توان آن را با طرح های زیبای کابینت ممبران تلفیق کرد. وجود جزیره در هر آشپزخانه ای کاربردهای فراوانی دارد. مثلا به عنوان میز ناهارخوری، محلی برای آماده سازی غذا، پیشخوان و… . علاوه بر همه ی این ها در زیبایی فضای کلی آشپزخانه نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت.

برای جذاب تر شدن آشپزخانه می توانید رنگ جزیره ی خود را متضاد با رنگ کابینت های ممبران خود انتخاب کنید. مثلا اگر کابینت ها روشن هستند یک جزیره تیره رنگ حالتی منحصر به فرد ایجاد می کند.

طرح های سر ستون ممبران,مدل های کابینت ممبران,نظافت کابینت ممبران,

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 1 امتیاز: 5]