نورپردازی آشپزخانه، قدرت نور را دست کم نگیرید

۲۹ مهر ۱۳۹۸3دقيقه00
با نورپردازی آشپزخانه می توان یک فضای کوچک دلگیر را به مکانی زیبا تبدیل کرد. رعایت نکات کلیدی در نورپردازی داخل آشپزخانه معجزه را به خانه شما می آورد.

نورپردازی آشپزخانه، یکی از اساسی ترین عناصر زیبایی آن است. یک آشپزخانه ی ایده آل مکانی مناسب برای طبخ غذا و همچنین دورهم بودن افراد خانه است. پس دکوراسیون و طراحی آن نیازمند دقت و خلاقیت زیادی می باشد. روش درست نورپردازی در آشپزخانه های کوچک حکم معجزه را دارد. به طوریکه فضای کم شما را دلباز و بزرگ نشان می دهد. در آشپزخانه های بزرگ نیز قدرت مانور بیشتری در انتخاب وسایل نورانی خواهید داشت. از انواع نورپزدازی که در آشپزخانه کاربرد دارند می توان موارد زیر را معرفی کرد:

 • نورپردازی عمومی: اگر آشپزخانه امکان استفاده از نور طبیعی را نداشته باشد، از نورپردازی عمومی جهت روشن کردن آن جا استفاده می کنند.
 • نورپردازی کاربردی: برای روشن کردن یا جلوه دادن به یک نقطه ی خاص می توان از این نورپردازی کمک گرفت. مانند پیشخوان در آشپزخانه.
 • نورپردازی دکوراتیو: در این نورپردازی میزان نور مهم نیست بلکه فقط برای تکمیل زیبایی دکوراسیون به کار می رود. مثلا در کابینت و کشو های آشپزخانه

در ادامه راه های نورپردازی در آشپزخانه را با هم بررسی می کنیم.

راه های نورپردازی در آشپزخانه,نکات کلیدی در نورپردازی داخل آشپزخانه,نورپردازی آشپزخانه,

نورپردازی کابینت های آشپزخانه

در دکوراسیون های مدرن از نورپردازی کابینت های آشپزخانه بسیار استفاده می شود. برای داشتن یک نور یکنواخت در زیر کابینت هایتان، بهتر است از نورپردازی خطی در زیر کابینت های بالایی استفاده کنید. این نورها معمولا در نزدیکی لبه جلویی کابینت قرار گرفته و نباید خیلی دور و عقب نصب شوند. در هنگام نصب آن ها به بازتاب نوری که از کاشی های بین کابینتی دارد توجه کنید. در صورت نامناسب بودن نور، نوارهای LED را جابجا کنید تا به نور دلخواهتان برسید. با نورپردازی لایه ی بالایی کابینت آشپزخانه تان، ارتفاع آشپزخانه را بلند تر جلوه دهید. با این کار سایه و تاریکی در نزدیک سقف از بین می رود و فضا بزرگ تر به نظر می رسد.

در سقف بالای کابینت ها نیز می توان از نور های هالوژن و به سمت پایین استفاده کرد تا طرح کابینت شما بیشتر دیده شود. اگر می‌خواهید وسایل آشپزخانه را در کابینت‌ با درهای شیشه‌ای به نمایش بگذارید می‌توانید درون آن‌ها را با چراغ‌های LED نورپردازی کنید.

همچنین داخل کشو ها را هم به وسیله ی لامپ های LED می توان روشن کرد. این لامپ ها با سنسور نصب شده کنار آن ها، قابل کنترل هستند. به نحوی که با باز شدن درب کشو، لامپ ها نیز روشن می شوند.

نورپردازی آشپزخانه های کوچک,نورپردازی در آشپزخانه,نورپردازی کابینت های آشپزخانه,

لوستر و چراغ های آویز

برای نورپردازی جزیره، میز غذاخوری و یا مرکز آشپزخانه می توانید از لوسترهای زیبا استفاده کنید. نصب تعداد فرد چراغ آویز در بالای جزیره ، این فضا را بیش از پیش زیبا جلوه می دهد و حالتی رمانتیک دارد. در زیر توجه شما را به نکاتی برای خرید لوستر جلب می کنیم:

 • در هنگام خرید لوستر آشپزخانه به سبک و اندازه فضای آشپزخانه توجه داشته باشید. زیرا اندازه ی بیش از حد چراغ ها می تواند آزاردهنده باشد.
 • به جنس کابینت ها توجه کنید تا متناسب با آن ها جنس لوستر خود را انتخاب کنید.
 • به دکوراسیون کلی منزل دقت کنید تا در همان سبک قدم بردارید.
 • فاصله ی چراغ های آویز از سطح کانتر باید حدود ۷۶ سانتی متر باشد.

راه های نورپردازی در آشپزخانه,نکات کلیدی در نورپردازی داخل آشپزخانه,نورپردازی آشپزخانه,

نکات کلیدی در نورپردازی داخل آشپزخانه

 • بهتر است تمامی ابزار های نورپردازی را توکار انتخاب کنید. درغیر اینصورت چربی حاصل از پخت و پز را به خود می گیرند.
 • به سایه های حاصل از لامپ ها توجه کنید. بهتر است به جای استفاده از دو لامپ بزرگ، چند لامپ کوچک تر را به کار بگیرید تا سایه های کوچک تر نیز داشته باشد.
 • حتما بالای سینک آشپزخانه منابع نور در نظر بگیرید. فقط توجه کنید که شدت نور آن ها زیاد نباشد.
 • در کنار هود نیز با اضافه کردن منابع نور، از آشپزی لذت بیشتری ببرید.
 • یکی از بهترین روش ها برای کنترل میزان و شدت نور به کار بردن دیمر ها می باشد.
 • کفپوش آشپزخانه را روشن و براق انتخاب کنید تا بازتاب نور بیشتر ی داشته باشید.
 • اگر آشپزخانه شما نورطبیعی ندارد بهتر است ، بدنه کابین های آشپزخانه را سفید در نظر بگیرید .

 

نورپردازی آشپزخانه های کوچک,نورپردازی در آشپزخانه,نورپردازی کابینت های آشپزخانه,

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 1 امتیاز: 5]