راهنمای کامل انتخاب هود مخفی + بررسی کامل

۱۹ مرداد ۱۳۹۸5دقيقه00
هود مخفی کابینت و نکاتی که باید به خرید و انتخاب هود توجه کنید را در این مطلب برای شما آماده کرده ایم.

برای انتخاب هود آشپزخانه، مواردی از قبیل شکل ظاهری، میزان صدای موتور ، قدرت مکش هود و تناسب ظاهری آن با دکوراسیون آشپزخانه اهمیت دارند. یکی از انواع هود، هودهای مخفی هستند که درون کابینت نصب می شوند و صفحه مکش آن ها، با قدرت مکش بالا، کاملاً بر روی اجاق گاز قرار می گیرد. این هودها فضای کمی را اشغال می کنند و تاثیر زیادی روی زیبایی کابینت های آشپزخانه ندارند.

ما در این مقاله قصد داریم به نکاتی درباره هود های مخفی بپردازیم.

ابعاد هود مخفی کابینت,انتخاب مخفی,راهنمای نصب هود مخفی,

ابعاد هود مخفی کابینت

یکی از نکات مهم هنگام خرید هود مخفی، اندازه آن است. که برای این کار باید به اندازه اجاق گاز توجه شود. چون اگر اندازه اجاق گاز شما بزرگ باشد و هود بالای سر آن کوچک، ممکن است قدرت موتور آن جوابگوی آشپزخانه شما نباشد.

اگر چه تنوع سایزبندی در مدل های هود خارجی بیشتر است ولی اکثر هودهای مخفی موجود در بازار، ابعادی در اندازه های  ۶۰، ۷۰، ۸۰ و ۹۰ سانتی متر دارند که شما بسته به اندازه کابینت یونیت و اجاق گاز باید خرید مناسبی انجام دهید.

معایب هود مخفی,هود داخل کابینت,هود مخفی,

نکاتی برای خرید هود خارجی

همانطور که گفته شد این نوع از هود داخل کابینت نصب می شود به عمین علت اندازه یونیت آن بسیار مهم است. در هود های مخفی ایرانی، ابعاد دقیق آن در دفترچه راهنما مشخص شده است و فقط کافی است کابینت مختص آن را ۵ الی ۶ سانتی متر بزرگتر برش بزنیم.

اما در رابطه با هود های مخفی خارجی، به طور مثال اگر سایز هود ۸۰ سانتی متر است، این اندازه یونیت هود می باشد  و احتمالا سایز واقعی هود ۷۵ سانتی متر است. پس اندازه داده شده در دفترچه راهنما، اندازه کابینت مخصوص هود است.

ابعاد هود مخفی کابینت,انتخاب مخفی,راهنمای نصب هود مخفی,

راهنمای نصب هود مخفی

نصب صحیح هود آشپزخانه در عمر مفید هود و مکش آن مؤثر است. بنابراین پیش از نصب هود به موارد زیر توجه فرمائید:

  • تا جاییکه امکان دارد نصب هود خود را به افراد با تجربه و نمایندگان خدمات پس از فروش بسپارید.
  • هود در بالای اجاق گاز و با فاصله ۶۵ الی ۸۰ سانتیمتر باید نصب شود. همچنین تمام سطح گاز را بپوشاند.
  • به اندازه ارتفاع طبقه اول کابینت برای موتور هود مخفی و برای لوله خروجی هود هم به فضای خالی دیگر کابینت نیاز دارید.
  • درصورت کوتاه بودن طول سیم تا حد امکان از رابط استفاده کنید و از افزودن به طول سیم جدا خودداری کنید.
  • لوله خروجی هوا را هیچ گاه به خروجی هواکش، خروجی شومینه، خروجی طبقات دیگر، لوله بخاری و لوله آبگرمکن متصل نکنید.

امکانات جانبی هود مخفی

پیشرفت تکنولوژی بر روی اکسسوری های آشپزخانه هم تاثیر مثبتی داشته است. استفاده از امکانات ویژه سهولت و امنیت بیشتری را برای ما به ارمغان می آورد. برای نمونه به سه مورد از آن ها اشاره می کنیم:

  • سیستم ترموگارد(سیستم ایمنی و محافظ حرارتی)

از مهم ترین قطعات هود می توان به موتور آن اشاره کرد که بر اثر کارکرد زیاد ممکن است گرم شده و آسیب ببیند. امروزه با نصب سیستم ترموگارد که وظیفه تامین امنیت هود را دارد، با افزایش دمای موتور دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود.

  • سنسور دود و گاز

اگر ضمن فرایند آشپزی، دود یا گاز در محیط آشپزخانه شما بیشتر از حد مجاز شود، سنسور قرار گرفته در هود با هشدار دادن به شما امنیت را  در آشپزخانه برقرار می کند.

  • برای راحتی در کار کردن با هود علاوه بر وجود صفحات لمسی، کنترل هایی برای استفاده از راه دور تعبیه شده که رضایت بیشتر مشتری ها را در بر داشته است.

معایب هود مخفی,هود داخل کابینت,هود مخفی,

رابطه دور موتور و صدای هود

هود های آشپزخانه از نظر نوع دور موتور، محفظه و پروانه آن نیز به چند دسته تقسیم بندی می شوند. آن ها به دو شکل تک موتوره و دو موتوره و با توانایی ۳ و ۴ دور ساخته می شوند. هر چه دور موتور آن ها بیشتر باشد، میزای مکش قوی تری خواهند داشت.

واحد اندازه گیری صدای هود، دسی بل می باشد که بهتر است مقدار آن کم باشد. برای سنجش میزان صدای هود اشپزخانه باید به دور اول و دور دوم و نهایتا دور سوم توجه کرد/ دور چهارم و پنجم به دلیل مکش بالای آن باعث تولید صدای زیادی می شود و مناسب آشپزخانه های مسکونی نمی باشد.

ابعاد هود مخفی کابینت,انتخاب مخفی,راهنمای نصب هود مخفی,

فیلتر زغالی هود چیست

اگر شما مکانی برای خروجی هوای هود ندارید، می توانید از هود هایی با قابلیت نصب فیلتر زغالی استفاده کنید. همچنین اگر آن را با فیلتر آلومینیومی نصب کنید جذب بیشتر گرد و خاک و آلودگی را خواهید داشت. برای مدل های ایرانی هود،  فیلتر های زغالی متنوعی در بازار وجود دارد ولی برای مدل های خارجی هود بهتر است که از همان شرکت تولید کننده خریداری شود.

معایب هود مخفی,هود داخل کابینت,هود مخفی,

به فیلتر چربی هود توجه کنید

با جذب چربی ها و دود در آشپزخانه، فیلتر تعبیه شده در هود ممکن است چرب و کثیف شود. برای تعیین زمان شستشوی فیلتر،یک نشانگر در صفحه کلید هود قرار دارد که با روشن شدن آن می توان فیلتر آلومینیومی هود را با آب گرم و مواد شستشوی ملایم تمیز کرد. با این کار موتور هود شما مکش قوی تری خواهد داشت و عمر مفید هود شما افزایش می یابد.

ابعاد هود مخفی کابینت,انتخاب مخفی,راهنمای نصب هود مخفی,

امیدواریم با نکات گفته شده در این مقاله،  در خرید هود مخفی به شما کمک شایانی کرده باشیم.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 8 امتیاز: 3.5]