کابینت کلاسیک ممبران یا کابینت چوب – بررسی کامل ویدیویی

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷9دقيقه048
بررسی کامل کابینت کلاسیک رومی و ممبران و کابینت چوب

کابینت کلاسیک از نظر نوع ساخت، سبک، سلیقه مشتری و موارد تخصصی دیگر تا حدی که امکان بررسی آنها وجود داشته باشد مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

کابینت کلاسیک رومی در منزل و آشپزخانه از ضروریات هر خانه ای است. با توجه به تغییر ذائقه مردم و تغییر سلیقه، دیدگاه نسبت به کابینت هم تغییر کرده است. دیگر مردم کابینت آشپزخانه را به چشم کابینت نگاه نمی کنند. در نگاه اول هرکسی دوست دارد که جز دکوراسیون خانه به حساب آورد. همه دنبال این هستند که با یک کابینت متفاوت خانه خود را از دیگران متمایز کنند.

فلسفه به وجود آمدن این همه مدل و رنگ بندی بخاطر وجود سلیقه های مختلف است. خانم های خانه دوست دارند با یک کار متفاوت، زیبایی خانه خود را تضمین کنند. امروز اولویت اول هر کسی در انتخاب کابینت، زیبایی است.

یعنی اول به عنوان دکوراسیون نگاه می کنند و در اولویت دوم به عنوان کابینت و محل جانمایی ملزومات و تجهیزات آشپزخانه.

همین تفاوت سلیقه ها باعث به وجود آمدن مدل های مختلف در کابینت شده است. طراحان حرفه ای به کمک هنر خود توانسته اند مدل های مختلف را خلق کنند.

در فرهنگ لغت دهخدا معنی لغوی کلمه ” کلاسیک ” بدین گونه آمده است: آنچه مربوط به دور. یونان و روم قدیم یا مولفان بزرگ قرن ۱۷ میلادی و در مترادف کلمه کلاسیک آمده است : قدیمی، کهن

از همین رو این مدل کابینت را، کابینت کلاسیک رومی می گویند.

کابینت کلاسیک,کابینت کلاسیک رومی,کابینت کلاسیک سفید,

یکی از مدل های پرطرفدار در ساخت کابینت امروزه سبک کابینت کلاسیک است. یعنی خیلی ها دوست دارند  به سبک کلاسیک (قدیمی) کار کنند. مخصوصا خانه هایی که نمای رومی یا کلاسیک دارند.

در واقع می توان کابینت کلاسیک را این طور معنی کرد: کابینتی که از اجزایی تشکیل شده که با دیدن آن بیننده یاد یونان باستان می افتد. در این سبک طراحی از ستون ها، سرستون ها، تاج های سبک قدیمی، گل، نقش و نگار، تورفتگی و برآمدگی استفاده شده است.

انواع کابینت کلاسیک بر اساس نحوه ساخت

 کابینت کلاسیک چوبی

در چند دهه گذشته کابینت هایی از جنس چوب (راش، گردو، افرا و …) به عنوان یک کار کلاسیک اجرا می شد و در آن کابینت ها، خبری از ستون و سرستون ها و یا به عبارتی شکل طراحی ها به سبک امروزی نبود و فقط جنس کابینت از چوب بود که آن هم در پایان رنگ می شد.

نحوه اجرای کابینت در گذشته توسط منبت کاران و ابزارآلات و دستگاه های ابتدایی که در آن دوره وجود داشت پیش می رفت ولی کم کم که سبک طراحی تغییر پیدا کرد، دستگاه ها هم پیشرفته تر شد و با آمدن دستگاه های سی ان سی انقلابی در صنعت چوب اتفاق افتاد.

در حال حاضر می توان هر طرحی را که در ذهن بوجود می آید به مرحله اجرا و عمل رساند و تقریبا می توان گفت که محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

در چند سال گذشته ذوق و هنر طراحان رنگ و لعابی جدید به این سبک کار داد و شکل تازه ای به کابینت کلاسیک داد. طراحان با استفاده از اجزای جدید رونقی دوباره به کابینت کلاسیک دادند و همین امر باعث شد بازار کابینت کلاسیک خیلی داغ شود و طرافداران زیادی پیدا کند.

کابینت چوبی اجرا می شود ابتدا بدنه (اسکلت) کابینت ساخته و نصب می شود (البته معمولا بدنه کابینت ها از جنس ام دی اف است) و با توجه به حساس بودن این نوع کابینت ها درب های کابینت بعد از اجرای بدنه اندازه گیری می شود.

بعد از چند روزی که درب ها ساخته شد برای نصب اولیه قبل از رنگکاری به محل نصب برده می شود تا درب ها روی کابینت ها نصب شده و از درست بودن اندازه درب ها مطمئن شوند. بعد از اطمینان از درست بودن اندازه ها، درب های کابینت برای رنگ آمیزی از ساختمان به رنگکاری انتقال پیدا می کند.

چند روزی عملیات رنگ آمیزی طول می کشد و بعد از خشک شدن رنگ، درب ها دوباره به ساختمان منتقل می شوند و عملیات نصب انجام می شود.

کابینت کلاسیک سنتی,کابینت وکیوم,کابینت کلاسیک,کابینت ممبران یا وکیوم (کلاسیک)

آیا کابینت کلاسیک همان کابینت وکیوم یا ممبران است؟

سوال را می توان این گونه مطرح کرد که جنس کابینت کلاسیک ممبران چیست و تعریف کابینت وکیوم و ممبران چیست؟

کابینت کلاسیک یک سبک است و معرف جنس آن نیست. معمولا با چوب اجرا می شود و بهترین نوع آن است. ولی با توجه به گران بودن چوب و اجرای آن و اشتیاق طرفداران سبک کلاسیک، از جنس ام دی اف هم در این سبک استفاده شده است که با قیمت کمتری این مدل کابینت در اختیار آن ها قرار می گیرد.

نحوه ساخت کابینت ممبران به این شکل است که ابتدا روی ام دی اف خام طرح مورد نظر توسط دستگاه سی ان سی حکاکی می شود و سپس قطعات حکاکی شده برای روکش شدن به دستگاه وکیوم منتقل می شوند و در پایان روکش با رنگ مورد نظر روی ام دی اف چسبانده می شود.

دستگاهی که روکش را روی ام دی اف می چسباند به این روش کار می کند که ابتدا قطعات حکاکی شده و به چسب آغشته شده را بعد از خشک شدن وارد دستگاه می کنند که با المنت و پمپ مکش کار می کند.

 پروژه کابینت کلاسیک آقای صالحی

رنگ روشن

طراحی کابینت کلاسیک با المان های دکوراتیو

قطعات آغشته به چسب را در دستگاه چیدمان می کنند و روکش را روی قطعات می کشند و درب دستگاه بسته می شود و روکش توسط گیره نگه داشته می شود و از بالا توسط  المنت داغ می شود و بعد از رسیدن به دمای مورد نظر از زیر توسط یک پمپ قوی روکش کشیده می شود و روی ام دی اف چسبانده می شود. از همین رو است که به این جنس کابینت ها وکیوم گفته می شود چون روکش با پمپ وکیوم به ام دی اف چسبانده می شود.

دستگاهی دیگری هم برای چسباندن روکش هست (بنام ممبران) که تقریبا به همین سبک کار می کند ولی با این تفاوت که روکش از بالا هم تحت فشار قرار می گیرد تا بهتر روی قطعه چسبیده شود. از همین رو قطعاتی که با دستگاه ممبران روکش می شود به کابینت ممبران هم معروف شده است.

جنس روکش ها از نوعی PVC پی وی سی ساخته شده است.

کابینت کلاسیک رومی,کابینت کلاسیک سفید,کابینت کلاسیک سنتی,

روکش PVC :

روکش های بکار رفته در کابینت کلاسیک ام دی اف از جنس pvc است که تنوع رنگی بسیار زیادی دارد. تا چند سال پیش فقط این نوع روکش ها به صورت مات بود ولی به تازگی روکش های براق هم به کار زیاد شده است.

شرکت های توزیع کننده، روکش را از کشورهای کره و چین وارد کشور می کنند. متاسفانه کشور عزیزمان ایران در این زمینه تکنولوژی تولید روکش را ندارد و تمامی روکش ها وارداتی هستند. (در ام دی اف های مات و براق هم به این صورت است که اصلا هیچ روکشی در ایران تولید نمی شود و وارداتی است.)

البته می توان گفت که در روکش های pvc کیفیت کشور تولید کننده کره جنوبی بهتر است. ضخامت روکش ها هم متغییر است که تولید کننده نسبت به مسائل فنی ضخامت مورد نظر را استفاده می کند. ضخامت های ۲/۰ – ۳/ ۰ – ۴/۰ میلیمتر در کابینت سازی به کار می رود که می توان گفت ضخامت ۳/۰ میلیمتر بهترین گزینه برای درب های کابینت است که هم ضخامت خوبی دارد و هم در تورفتگی و قوس ها بهتر روی ام دی اف می چسبد.

انتخاب رنگ کابینت وکیوم (کابینت کلاسیک یا ممبران ) بستگی به نظر مشتری دارد. مشتری می تواند از نمونه رنگ های ارائه شده توسط کابینت ساز، رنگی را که مطابق با سلیقه، محیط و نور آشپزخانه است را انتخاب کند.

کابینت وکیوم,کابینت کلاسیک,کابینت کلاسیک رومی,مزایای کابینت کلاسیک

سبک طراحی :

در این مدل کابینت با نوع طراحی که دارد هر بیننده ای را به حال و هوای قدیم میبرد و سبک طراحی روم باستان در ذهن تداعی می شود.

به کار بردن ستون و سرستون ها و همچنین نوع تاج و گلها، تغییراتی است که باعث عوض شدن مدل کابینت از مدرن به کلاسیک است.

درب متفاوت :

یعنی اینکه درب ها بر اساس سلیقه طراح و مشتری طراحی شده و سپس حکاکی می شود. در دربهای ویترینی هم نسبت به کابینت مدرن خیلی منعطف تر می شود ،کار را انجام داد. یعنی اینکه هر طرحی را مثل طرح های مشبک یا کمان قابلیت اجرا را دارد. چون با دستگاه cnc  حکاکی می شود و از طرفی هم بعد از عملیات ماشین کاری می توان با روکش، تمام قسمت های خام را تحت پوشش قرار داد.

البته در کابینت جنس چوب چون در انتهای کار، کابینت رنگ می شود قسمت روکش حذف شده و با رنگ، کار تزئین می شود.

کابینت کلاسیک سفید,کابینت کلاسیک سنتی,کابینت وکیوم,

در واقع در سبک کابینت کلاسیک کاملا بر اساس نظر طراح و مشتری پیش می رود و اگر طراح کابینت کلاسیک خلاقیت داشته باشد می تواند اثرهایی از خود خلق کند که بی نظیر و هنرمندانه باشد و از طرفی هم اجرای این سبک کار اصلا با سبک کابینت مدرن قابل مقایسه نیست.

کابینت کلاسیک,کابینت کلاسیک رومی,کابینت کلاسیک سفید,معایب کابینت کلاسیک

کمبود فضای کاربردی :

از معایب کابینت کلاسیک می توان به این نکته اشاره کرد که با توجه به نوع طراحی و استفاده از ستون ها، فضای کاربردی کابینت کمتر می شود و قسمت تزئیناتی بیشتر دیده و لمس می شود. ولی با استفاده از یراق آلات و تجهیزات آشپزخانه می توان این مسئله را تا حد زیادی برطرف کرد.

محدودیت در اجرای قوس ها :

در کابینت وکیوم در صورتی که هنگام طراحی به جزئیات اجرا توجه نشده باشد مشکلاتی در زمینه روکش کردن ام دی اف به وجود می آید. یکی از این مشکلات هنگام حکاکی کردن روی mdf است که برای روکش کردن در قوس ها و انحناها دچار اشکال می شود و یا هنگام انتخاب طرح روی درب باید بر اساس قابلیت دستگاه وکیوم باشد تا بتوان روکش pvc را روی طرح مورد نظر به صورت کامل با جزئیات، وکیوم و اجرا کرد. و اگر طرح درست انتخاب نشود روکش به طور کامل روی mdf وکیوم نمی شود و طرح بعد از اجرا خراب می شود و زیبایی اولیه را ندارد.

بلند شدن روکش :

اگر اپراتور دستگاه وکیوم به صورت حرفه ای عمل نکند، بعد از مدتی روکش از mdf جدا خواهد شد و کیفیت مناسبی را نخواهیم داشت. و یا اگر از جنس روکش مناسبی استفاده نشود ممکن است بعد از مدت کوتاهی روکش جدا شود.

نکته بعدی اهمیت انتخاب چسب مناسب و با کیفیت برای وکیوم روکش است و این ها نکات فنی هستند که عدم رعایت هر کدام در کیفیت و طول عمر کابینت تاثیر مستقیم دارند.

قیمت کابینت کلاسیک

در مورد قیمت کابینت کلاسیک می توان گفت با توجه به نوع و سبک کار جزء گران ترین ها هستند. قیمت کابینت بر اساس چوب بکار رفته، محاسبه می شود.

کابینت کلاسیک سنتی,کابینت وکیوم,کابینت کلاسیک,

معمولا کابینت کلاسیک چوب از قیمت تقریبا سه میلیون و پانصد هزار تومان به ازای هر متر شروع می شود و تا نه میلیون تومان هم در بازار فروخته می شود. تفاوت زیاد قیمت کابینت جنس چوب به خاطر نوع چوب و نوع رنگ است که باعث اختلاف شدید قیمت بین کمترین تا بیشترین است.

با توجه به اقبال عمومی مردم نسبت به کابینت کلاسیک و قیمت زیاد کابینت چوبی خیلی از مردمی که توانایی تهیه کابینت کلاسیک چوبی را ندارد به سمت کابینت کلاسیک از جنس ام دی اف روی می آورند.

همانطور که گفته شد قیمت بالای کابینت چوبی باعث شد که  طراحان، کابینت وکیوم را جایگزین نوع چوبی آن کنند که کسانی که توانایی مالی کمتری دارند بتوانند این سبک را در آشپزخانه خود داشته باشند.

کابینت وکیوم را می توان یک کپی ارزان قیمت از کابینت کلاسیک چوبی دانست که برای اقشاری با سطح درآمد کمتر است. این تفاوت قیمت بخاطر نوع طراحی ، جنس، تمیزی کار، شرکت های تولید کننده درب های وکیوم است. در انتخاب نوع کابینت وکیوم باید به کیفیت نوع روکش و چسب توجه کافی شود.

48 comments

 • دانلود رایگان فیلم

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  I think the admin of this website is actually working hard in favor of his web site, because
  here every material is quality based material.

  پاسخ

 • محمد علی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  واقعا مطلب کاملی بود.
  اگر امکانش هست درمورد قیمت کاملتر بگید.
  ممنون

  پاسخ

 • صادق

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  عالی بود

  پاسخ

 • علی بهمنی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  کامل و کافی بود.

  پاسخ

 • سوگل

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  ممنون واقعا خیلی خوب مراحل تولید رو گفتید عالیه.

  پاسخ

 • علی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  اگه امکانش هست درمورد سرستون ها توصیح بیشتری بدید ممنون.

  پاسخ

 • king

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام آموزش طراحی کابینت کلاسیک رو دارید؟

  پاسخ

 • رامین

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  خوب بود

  پاسخ

 • علیرضا

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سایت خوبی دارید من پیگیر سایتتون هستم.

  پاسخ

 • Boomrang

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  مطالب جالبی دارید واقعا هم تخصصی دارید مطلب میزارید ممنون.

  پاسخ

 • ربیعی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  خیلی ممنون.

  پاسخ

 • مهران

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  به نظرم به خاطر قیمت مناسب تر ممبران انتخاب کنم.

  پاسخ

 • امیرثابت

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  اگه امکانش هست ی ویدیو کوچیک در مورد ویکوم یا دستگاه هم بزارید.

  پاسخ

 • امین

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام مقاله کاملیه خیلی خوب کابینت چوب رو توضیح دادید مراخل رو.اولین مقاله تخصصی در این زمینه خوندم.ممنونم

  پاسخ

 • سحر

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام عکس آخری که هست اسم رنگش چیه؟
  آیا این رنگبندی وجود داره؟

  پاسخ

  • سامان چوب

   ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

   سلام همراه عزیز سامان چوب
   این کابینت رنگ شده است و روکش نیست.

 • کریمی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  مطلب خیلی خوبیه واقعا اطلاعات کاملی گذاشتید که هم بدرد مشتری و هم کابینت ساز میخوره.ممنون

  پاسخ

 • مبلمان

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  بسیار عالی

  پاسخ

 • افشین

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام من ام دی اف کار هستم میخام کابینت چوبی یاد بگیرم راهنمایی کنیین

  پاسخ

  • سامان چوب

   ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

   سلام وقت بخیر
   آقای افشین عزیز در حال حاضر فعلا دوره ای برای کابینت چوبی نداریم و فقط کابینت ممبران رو آموزش داریم.موفق باشید

 • منیره حاجی محمدی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  من از یک شرکت یکسالی هست کابینت ممبران خریدم واقعا عالی هست و راضی هستم. ۱۸ ماه هم گارانتی میکنن. دختر خاله خودم از یه شرکت دیگه کابینت ممبران گرفته بود ولی ۶ ماه نشده جک هاش خراب شدن.

  پاسخ

 • حسین موسوی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام نصاب حرفه ای هستم.۳۵ ساله .فقط کارهای کرج و تهران.با متراژ بالا
  کار اول دستمزد در صورت رضایت شما…… الباقی کار ها دستمزد سر پروژه بعد از اتمام و نقد.نمونه کار از انواع کار ها آماده ارسال است .مرسی

  پاسخ

 • بهروزی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام فرق کابینت رومی با کابینت کلاسیک معمولی چیه؟ فقط تزییناتشون با هم فرق می کنه؟ یا جنسشون هم متفاوته؟
  آیا درسته که اگر کابینت کلاسیک ام دی اف ، روکش پی وی سی بشه کناره های گاز بر اثر گرما روکشش خراب میشه؟

  پاسخ

  • سامان چوب

   ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

   درود وقت بخیر
   تفاوت کابینت کلاسیک ها در جزئیات می باشد و در نهایت سبک هر دو کابینت کلاسیک هست. متریال ساخت کابینت را می توانید خودتان تغییر دهید میتوانید از روکش چوب و تمام چوب و روکش پی وی سی استفاده کنید.

   بله کناره های اتاق هود بر اثر گرما زیاد آسیب می بینه که در اکثر موارد این نوع آشپزخانه ها دارای مطبخ جداگانه ای می باشند.

 • محمد رضا درودگری

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  درود و وقت بخیر ، بیشترین و بهترین نوع روکش چوبی که در کابینت چوبی به کار میره چیه؟ این چوب ها رو از خارج از کشور فرآوری می کنند؟ در هر دو سبک کابینت کلاسیک معمولی و کابینت کلاسیک رومی از یک نوع جنس چوب استفاده می شود؟

  پاسخ

  • سامان چوب

   ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

   درود وقت بخیر
   کابینت کلاسیک روکش چوب هم در اصل مغز ام دی اف است و روکش چوب بر روی آن پرس می شود و شما می توانید براساس نیاز و سلیقه خودتون چوب مورد نظر را انتخاب کنید اما پررونق ترین روکش چوب بلوط کانادایی می باشد.
   بله در هر دو نوع می توان از ام دی اف روکش چوب استفاده کرد.

 • خیرخواه

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  درود و عرض ادب خدمت شما همکاران گرامی ، هنگامی که ما کابینت کلاسیک چوب و یا روکش چوب را به مشتری ارائه می دهیم و نظر او را جلب می نماییم، با توجه به تزییات این سبک و وجود ستون ها و سر ستون ها و یا تزیینات اضافی که همگی باید از جنس چوب باشد هزینه های ساخت سر به فلک زده و مشتری را دو دل می کند. آیا شما راهکاری برای پایین آوردن هزینه های ساخت این نوع تزیینات ندارید؟ با تشکر

  پاسخ

  • سامان چوب

   ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

   درود وقت بخیر خیرخواه عزیز
   بله می توان با استفاده از مصنوعات چوبی که از رزین ساخته شده اند هزینه های تزئینات کابینت کلاسیک را به شدت کاهش داد ولی از زیبایی کار هم بسیار کم می شود.

 • زنگنه

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  درود، تفاوت قیمت در بعضی شرکت هایی که کار ارائه در های کابینت ممبران انجام می دهند نسبت کار های غیر شرکتی بسیار زیاد است. این تفاوت قیمت به خاطر چیست؟ آیا اون ها از متریالی خاصی استفاده می کنند که در کارگاه های متفرقه موجود نیست؟

  پاسخ

  • سامان چوب

   ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

   درود وقت بخیر
   تفاوت قیمت را کیفیت های کار مشخص می کند و اینکه بله متریال های استفاده شده در کابینت کلاسیک هم در روکش و ام دی اف می تواند کاملا قیمت را تغییر دهد.

 • محمد رزاقی

  ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام سامان چوب ، من تازه تو کار کابینت وارد شدم برای زدن کابینت کلاسیک حتما باید دستگاه پی وی سی داشته باشیم یا باید آماده در ها را خرید؟

  پاسخ

  • سامان چوب

   ۱۹:۱۵ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

   درود وقت بخیر جناب رزاقی عزیز برای وارد شدن به صنعت کابینت و تولید کابینت کلاسیک در ابتدای کار نیاز نیست شما وارد پروسه ساخت کابینت شوید و فقط مدیریت کارها را برعهده داشته باشید و کارهای دستگاهی ساخت کابینت کلاسیک را واگذار کنید تا برای شروع نیاز به سرمایه گذاری چند صد میلیونی برای خرید دستگاه های وکیوم و سی ان سی نباشید.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 54 امتیاز: 3.9]