کدام چیدمان کمد دیواری مناسب لباس و وسایل شماست؟

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸6دقيقه00
چیدمان کمد دیواری ایرانی از دغدغه های طراحی کمد دیواری و چیدمان کمد دیواری رختخواب است که در ایده های مختلف کمد دیواری کوچک و بزرگ را چیدمان می کنیم.

چیدمان کمد دیواری دارای یک دنیا ایده است که می تواند اتاق شما را کاربردی و زیبا کند. کمد دیواری اتاق آنقدر مهم است که اگر به درستی چیدمان و طراحی نشود باعث بی نظمی و سردرگمی در اتاق خواهد شد.

 

اصولی که در طراحی کمد دیواری باید رعایت کنیم به طور خلاصه :

۱- اندازه اتاق (بزرگی و کوچکی اتاق)
۲- نوع وسایل که در کمد قرار می گیرد

 

اگر اتاق خواب شما بزرگ است محدودیتی در انتخاب درب کمد دیواری ندارید.چنانچه اتاق خواب شما کوچک است به دلیل اینکه باز شدن درب ها نیاز به فضایی بیشتر در جلوی کمد دیواری دارد حتما باید از درب های ریلی استفاده کنید.

 

نکته ای که در کمد دیواری های ریلی باید رعایت کنید انتخاب ریل مرغوب برای درب ها می باشد. ریل های کمد دیواری که با آلیاژ ضعیف ساخته می شوند بعد از گذشت چند ماه دیگر کارایی سابق را ندارند و حتما باید تعویض شوند.

 

پس هنگام انتخاب ریل حتما به نوع آلیاژ و راحتی باز و بسته شدن آن توجه کنید .
البته ریل هایی بسیار لاکچری وجود دارند که آن را برندهای معتبر تولید می کنند تنها عیب این ریل ها قیمت بسیار بالای آنها می باشد.

 

وسایلی که در داخل کمد باید جانمایی شود عبارتند از :

انواع لباس مردانه 

انواع لباس زنانه

کفش

رختخواب

چمدان ها

 

چیدمان رختخواب در کمد دیواری

موردی که معمولا در چیدمان کمد دیواری ایرانی در نظر گرفته می شود جای رختخواب است . جای رختخواب در کمد دیواری نسبت به اندازه تشک ها در نظر گرفته می شود .
عرض تشک دونفره ۱۴۰سانتیمتر و عرض تشک یک نفره ۱۱۰ سانتیمتر می باشد .

برای جانمایی راحت تر رختخواب در کمد دیواری عرض بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر مناسب است . البته این عدد نسبت به طول کمد دیواری تعیین می گردد . شاید به علت محدودیت اندازه اتاق مجبور باشید که کمد دیواری کوچک تری را بسازید درنتیجه جای کمتری برای رختخواب ها دارید. در این صورت چیدن و برداشتن رختخواب ها به سختی صورت خواهد گرفت .

قسمتی که برای جانمایی رختخواب ها در نظر می گیرید فاقد طبقه بوده و به صورت یک پارچه در نظر گرفته می شود . ارتفاع لازم برای این قسمت عددی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر مناسب است.

 

چیدمان کمد دیواری,چیدمان لباس در کمد دیواری,طراحی کمد دیواری

 

چیدمان لباس در کمد دیواری ( مردانه – زنانه )

اولین نکته ای که باید در چیدمان و طراحی کمد دیواری در نظر گرفت توجه به قد کاربر می باشد.متوسط قد زنان در ایران حدود ۱۵۵ تا ۱۶۵ سانتیمتر می باشد.برای استفاده موثر خانم های خانه از کمد دیواری باید نسبت به اهمیت و پرکاربردی وسایل اقدام به چیدمان و طراحی کمد دیواری کرد.

مثلا وسایلی مانند چمدان ها و لباس های فصل که کاربرد کمتری دارند در بالای کمد دیواری و لباس هایی که استفاده بیشتری دارند در قسمت های پایین قرارگیرند.

 

چیدمان کمد دیواری ایرانی,چیدمان کمد دیواری کوچک

به تصویر بالا توجه کنید .
در اولین تصویر سمت راست خانم خانه به راحتی به همه جای کمد دیواری دسترسی کامل دارد.
در سومین تصویر خانم خانه به کمک زیرپایی توانسته است به قسمت های بالایی کمد دیواری دسترسی پیدا کند . طبقات بالایی برای جانمایی چمدان ها و لباس های فصل که کاربرد کمتری دارند بسیار مناسب هستند .

 

در اولین تصویر از سمت چپ به علت بالا بودن آویز لباس ، خانم خانه با مشکل روبرو شده است .

 

با یک چیدمان درست و دم دستی می توان این موضوع را حل و فصل کرد . چنانچه با محدودیت فضا روبرو هستید می توانید از یراق آلات ویژه ای که بدین منظور تولید شده اند استفاده کنید.

 

چیدمان لباس در کمد دیواری,طراحی کمد دیواری,چیدمان کمد دیواری ایرانی

 

همان طور که در تصویر بالا می بینید این یراق منحصر به فرد به کمک بازوهای کناری و دسته ای که در وسط قرار گرفته به کار بر کمک میکند تا لباس ها را تا پایین آورده و بعد از برداشتن آن را سر جای خود بازگرداند.

 

در اینجا با مقایسه ای که بین قد خانم ها و آقایان به طور تصویری انجام داده ایم کاملا مشخص است که هر آقا یا خانم تا چه مقدار می تواند سطح دسترسی به اشیا و لوازم داخل کمد دیواری داشته باشد.

 

طراحی کمد دیواری,چیدمان کمد دیواری ایرانی,چیدمان کمد دیواری کوچک

 

همین گونه که در تصویر بالا ملاحظه می کنید سطح دسترسی خانم ها ۱۸۸ سانتیمتر و سطح دسترسی مردان در حدود ۲۰۰ سانتیمتر است.

مورد دیگری که در جانمایی لباس ها در کمد دیواری باید در نظر بگیرید ارتفاع وطول و عرض لباس ها می باشد .شما برای یک طراحی اصولی باید بدانید هر لباسی که در کمد دیواری قرار می گیرد به چه مقدار فضا نیاز دارد .

لباس ها برای مردان و زنان ابعاد مختلفی دارند در تصویر زیر اندازه ای که لباس ها اشغال می کنند را به صورت واضح نشان داده ایم .اندازه لباس های زنانه ، لباس های مردانه و حتی اندازه لباس های تا شده برای قرار گرفتن در داخل کمد دیواری مشخص گردیده است.

 

چیدمان کمد دیواری,چیدمان لباس در کمد دیواری,طراحی کمد دیواری

 

به این موضوع توجه داشته باشید که ابعاد لباس در افراد نسبت به قدشان متفاوت می باشد . در تصویر زیر اندازه کت ، شلوار ، پیراهن ، سویشرت و … را در مردان با قد ۱۶۰ و ۱۷۰ و ۱۸۰ سانتیمتر مقایسه کرده ایم.

شما می توانید طبق فضایی که در اختیار دارید نسبت به جانمایی لباس ها اقدام کنید. به طور مثال چنانچه فضای لازم برای جانمایی شلوار به طور ایستاده ندارید می توانید فضایی برای شلوار تا شده در نظر بگیرید.
و یا فضایی برای جانمایی مشترک شلوارها با پالتو که نیازمند ارتفاعی تقریبا برابر هستند به کاربرد فضای کمد دیواری کمک کنید.

 

چیدمان لباس در کمد دیواری,طراحی کمد دیواری,چیدمان کمد دیواری ایرانی

 

طراحی کمد دیواری

با توجه به مقیاس لباس ها و لوازمی که قرار است در کمد دیواری جا گذاری شود می توانید برای اتاق خواب خود طبق نیازتان کمد دیواری کاربردی و مفید طراحی کنید.

در کمد دیواری حتما باید کشو در نظر بگیرید زیرا کشوها به نظم و چیدمان وسایل کوچک کمک فراوانی می کنند.
در ضمن عمق مفید برای کمد دیواری ۵۵ تا ۶۰ سانتیمتر است . این عرض متناسب با عرض لباس ها مخصوصا لباس آقایان است.

در تصویر زیر چیدمان مفید و کاربردی برای عرض ۳ متر برای کمد دیواری را در نظر گرفته ایم.کشو ها ، جای لباس آقایان ، لباس خانم ها و طبقات متناسب طراحی شده است. البته می تواند این طبقات به صورت ریگلاژی باشد یعنی طبقات قابلیت جابجایی را داشته باشد.

 

طراحی کمد دیواری,چیدمان کمد دیواری ایرانی,چیدمان کمد دیواری کوچک

 

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 20 امتیاز: 3.8]