با نورپردازی اتاق خواب، فضایی دنج و آرام داشته باشید

۲۰ آذر ۱۳۹۸5دقيقه00
رعایت اصول نورپردازی اتاق خواب و استفاده مناسب از وسایل نورپردازی اتاق خواب به شما در داشتن نور کافی و زیبایی بیشتر کمک می کند.

نورپردازی اتاق خواب ناخودآگاه نقش به سزایی در کیفیت خواب شما ایفا می کند. داشتن فضایی دنج و گرم برای استراحت در طول روز آرزوی هر فرد می باشد. از طرفی شب ها به انرژی حاصل از نور های مصنوعی نیز نیاز است تا از زیبایی این مکان کم نشود. از اصول نورپردازی در اتاق خواب ها می توان به رنگ، شدت و میزان نور لامپ های مصرفی اشاره کرد. چون هر کدام از این موارد تاثیر زیادی در ایجاد حس آرامش یا استرس تاثیر به سزایی دارند.

در این مقاله با روش ها و نکات لازم  از نکات نورپردازی اتاق خواب آشنا خواهید شد.

اصول نورپردازی اتاق خواب,انواع لوستر اتاق خواب,نکات کلیدی در نورپردازی اتاق خواب,

انواع نورپردازی در اتاق خواب کدامند؟

 • نورپردازی کلی اتاق خواب

عواملی مانند متراژ، کاربرد اتاق ، سلیقه و سن افراد همه در میزان نور و وسایل نورپردازی تاثیر دارند. مثلا برای اتاق خواب کودک بهتر است از لامپ های خورشیدی که نور گرم دارند استفاده شود. چون بچه ها اکثر اوقات در اتاق خواب خود مشغول بازی هستند.

این نور عمومی می تواند با نصب یک لامپ بزرگ در مرکز یا نصب لامپ های هالوژنی در اطراف اتاق تولید شود.

نورپردازی اتاق خواب,نورپردازی دکوراتیو در اتاق خواب,وسایل نورپردازی اتاق خواب,

 • نورپردازی دکوراتیو

وقتی می خواهید قسمتی از اتاق که برای شما خاص تر است بیشتر نمایان شود، می توانید از نورپردازی دکوراتیو استفاده کنید. نورپردازی دکوراتیو جنبه هنری دارد، به معنای استفاده از نور برای خلق یک اثر هنری است. حتی می توان این نورپردازی را با یک شمع ایجاد کرد. پس می توان از نورهای با ولتاژ پایین در این روش استفاده کرد.

اصول نورپردازی اتاق خواب,انواع لوستر اتاق خواب,نکات کلیدی در نورپردازی اتاق خواب,

 • نورپردازی تاکیدی

اگر می خواهید وسیله ای خاص یا قسمتی از اتاق خوابتان را بیشتر نمایان کنید، به سراغ نورپردازی تاکیدی بروید. مثلا برای نشان دادن یک اثر هنری، یک مجسمه، قسمتی از طراحی معماری و… . برای این کار می توان از یک آباژور زیبا یا یک چراغ دیوارکوب استفاده کرد.

نورپردازی اتاق خواب,نورپردازی دکوراتیو در اتاق خواب,وسایل نورپردازی اتاق خواب,

وسایل مورد نیاز در نورپردازی اتاق خواب

 • لوستر

از همیشگی ترین روش های تولید نور، نصب لوستر در مرکز اتاق است. نکته مهم در خرید لوستر مناسب، توجه به ابعاد مکانی است که می خواهید برای آن از لوستر استفاده کنید. معمولا برای اتاق خواب ها از لوستر های ظریف تر خریداری می کنند. انواع لوستر اتاق خواب در میزان نوری که تولید می کنند متفاوت هستند. با توجه به سلیقه و نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید. برای تکمیل سبک دکوراسیون اتاق خوابتان، می توانید یک لوستر با طرح کلاسیک یا مینیمالیسم تهیه کنید.

این منبع روشنایی را مستقیما بالای تخت خواب نصب نکنید بلکه آن را در مرکز سقف آویزان کنید.

اصول نورپردازی اتاق خواب,انواع لوستر اتاق خواب,نکات کلیدی در نورپردازی اتاق خواب,

 • لامپ های هالوژن

در طراحی دکوراسیون امروزی از لامپ های کوچکی که در سقف تعبیه می شوند برای روشن کردن اتاق خواب استفاده می کنند. این لامپ ها را با فاصله ی مناسب در سقف تعبیه می کنند. مثلا تعداد ۴ الی ۸ عدد برای یک اتاق کوچک کافی است. اگر در کنار آن ها از لامپ های آویز نیز استفاده شود به زیبایی محیط شما کمک شایانی می کند.

 • دیوارکوب

معمولا در اطراف تخت خواب از چراغ هایی با نور مناسب استفاده می کنند. که دیوارکوب یکی از این وسایل نورپردازی اتاق خواب است. ارتفاع قرارگیری این نوع چراغ با توجه به ارتفاع تخت و سقف اتاق تنظیم می‌شود. بهتر است زمانی که روی تخت نشسته اید، کمی بالاتر از سرتان قرار گیرد.

گاهی ممکن است در دو طرف تخت بر روی دیوار، و یا در وسط دیوار تخت از دیوارکوب ها استفاده کنند.

نورپردازی اتاق خواب,نورپردازی دکوراتیو در اتاق خواب,وسایل نورپردازی اتاق خواب,

 • آباژور

استفاده از آباژور در میز های کنار تخت خواب، یک نور ملایم و کافی برای مطالعه یا روشنایی هنگام خواب را فراهم می کنند. آباژورها علاوه بر روشنایی جنبه تزئینی نیز دارند و تحولی بزرگ در دکوراسیون داخلی ایجاد کرده اند. با خرید آباژور های زیبا، صمیمیت و گرما را به اتاق خود بیاورید.

اصول نورپردازی اتاق خواب,انواع لوستر اتاق خواب,نکات کلیدی در نورپردازی اتاق خواب,

نکات مهمی که باید به آن ها توجه کنید

 • ابتدا به نیاز های خود توجه کنید. اینکه شما در کدام قسمت اتاق به نور بیشتر و در کدام قسمت ها به نور کمتر نیاز دارید بسیار مهم است.
 • سبک دکوراسیون اتاق خوابتان را با وسایل نورپردازی تکمیل کنید.
 • برخی چراغ های جدید قابلیت تنظیم نور دارند. استفاده از این ها به شما امکان داشتن چندین حالت نور را خواهد داد.
 • مقدار نور زیاد اتاق خواب قبل از خوابیدن، در عملکرد ساعت بیولوژیکی بدنتان خلل ایجاد می کند و زمان خواب شما را به تاخیر می اندازد.
 • در کنار میزان نور، دمای رنگ لامپ ها نیز بر روی تمرکز و خلاقیت اثر دارد که باید هنگام مطالعه و کار در اتاق خواب، به درستی از آن استفاده کنید.
 • دقت داشته باشید که اندازه اتاق خوابتان بر تعداد منابع روشنایی محیطی و تعداد لامپ های آن تاثیر دارد.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 2 امتیاز: 4.5]