نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه

۱۹ مرداد ۱۳۹۵9دقيقه00
کابینت آشپزخانه یکی از مهم ترین اجزای خانه است و هم از نظر بصری و هم از نظر کارکرد نقش اساسی بر عهده دارد. نباید آن ها را اجزایی در نظر گرفت که تنها برای قرار دادن وسایل اند. بلکه باید به جزییات طراحی آن ها توجه کرد تا دکوراسیونی تک و منحصر به فرد آفرید.

نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه را باید طراحان و مهندسان بدانند. شما با رعایت نکات طراحی می توانید دکوراسیون و کابینتی مناسب فضا و کارآمد داشته باشید. اگر آشپزخانه ای دارید که می خواهید بازسازی کنید و یا می خواهید خانه ای را برای خودتان بسازید حتما به این اصول توجه کنید.

اصول طراحی کابینت آشپزخانه مسئله مهم و تاثیر گذار برای ساخت کابینت است که شما با رعایت آن حرفه ای تر از گذشته عمل کرده اید. استانداردهایی را برای ساخت باید رعایت کنید من در این مطلب بایدها و نبایدهایی را آماده کرده ام تا حدودی با این مسئله آشنا شوید.

مهم‌ترین مؤلفه در نکات طراحی کابینت آشپزخانه دانستن اندازه و استانداردها است. بدون داشتن اندازه‌ های استاندارد طراحی کابینت  اصولی تقریباً غیرممکن است.

می‌توانید اندازه‌ها را به‌ صورت خلاصه در قسمتی بنویسید که نیاز نباشد برای طراحی کردن مدام به فصل اندازه‌ها مراجعه کنید تمامی اندازه‌ ها را در کاغذ به‌ صورت جدول یادداشت کنید و همیشه همراه داشته باشید اگر چندبار این کار تکرار شود و شما طراحی را انجام دهید می‌توانید مسلط به کارشده و بدون دیدن اندازه‌ها و از آن استفاده کنید و کارتان را طراحی کنید.

اعمال نظر مشتری در چیدمان کابینت

یکی از موارد مهمی که باید حتماً توجه شود اعمال خواسته و نظر مشتری است. قبل از انجام طراحی باید همانند پزشک مشتری را معاینه کنید.

باید از مشتری بپرسید دقیقاً چه خواسته‌ای دارد؟

تمایل دارد محل گاز کجا باشد؟ ورودی آشپزخانه از کدام طرف باشد؟

آیا ورودی وسط می‌خواهد؟

یا از کنار دیوار؟ به ویترین یا باکس حجمی علاقه‌مند‌است؟

اعمال کردن نظر مشتری به‌شدت مقبولیت طراحی شما را بالا خواهد برد و از طرفی تغییرات طراحی کمتر شده و سریع‌تر به طرح نهایی نزدیک می‌شوید.

استاندارد ورودی آشپزخانه یکی از نکات طراحی کابینت

حالا می‌خواهیم بر اساس استانداردها، طراحی را آغاز کنیم. اولین نکته‌ای که باید بدانیم این است که ورودی ساختمان کجاست و نسبت به آن کابینت آشپزخانه را طراحی کنیم. وقتی قرار است که کسی از بیرون منزل همراه با خرید وارد آشپزخانه شود باید ورودی به ترتیبی باشد که کوتاه‌ترین مسیر را ورود به آشپزخانه طی کند. از طرفی هم اگر مهمانی در منزل هست برای دسترسی به آشپزخانه از جلوی مهمان عبور نکنیم. پس الزام دارد که برای طراحی آشپزخانه حتماً به ورودی ساختمان دقت کنیم تا بتوانیم آشپزخانه استانداردی را طراحی کنیم.

اپن یا جزیره

برخی از مشتری‌ها نظرات خاصی دارند بر اساس کاتالوگ‌ها و عکس‌ها یا فضاهایی که قبلاً دیده‌اند دوست دارند فضای آشپزخانه هم مثل همان‌جا باشد. ممکن است دوست داشته باشند که کابینت اپن یا جزیره داشته باشند یا می‌خواهند میز ناهارخوری در آشپزخانه داشته باشند.

درست است که باید بر اساس نظر مشتری طراحی کنیم ولی همیشه این‌طور نیست. باید موقعیت و اندازه آشپزخانه را هم در نظر بگیریم بعضی وقت‌ها ابعاد آشپزخانه‌ این اجازه را به نمی‌دهد که بتوانیم اپن یا جزیره را در نظر بگیریم. جزیره برای آشپزخانه‌های با عرض کمتر از ۵/۴ متر مناسب نیست. طراحی جزیره در آشپزخانه با عرض کمتر، مطمئناً کاربرد و کارایی خودش را نخواهد داشت.

برای طراحی اپن نیز باید ابعاد آشپزخانه را در نظر بگیریم. بدانیم اندازه ورودی آشپزخانه ۱۰۰ سانتی‌متر است. (البته بین ۹۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر در نظر گرفته می شود.) بر همین اساس می‌توانیم تصمیم بگیریم آیا می‌توانیم اپن داشته باشیم یا خیر؟

 

استاندارد,استاندارد طراحی کابینت,اصول طراحی کابینت,

نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه,استاندارد,استاندارد طراحی کابینت,

چه آشپزخانه ای مدرن با ترکیبی مینیمالیستی از کابینت های ساده و کم و نقش و نگار داشته باشید و چه آشپزخانه تان حال و هوای سنتی داشته باشد، باید بدانید که نقش کابینت ها در ایجاد فضای آشپزخانه غیر قابل چشم پوشی است. تصمیم گیری برای اینکه کدام سبک مناسب آشپزخانه ی شماست، خود بحثی مفصل است! آن هایی را انتخاب کنید که با بقیه ی اجزا ی آشپزخانه هم نوا باشند و از نظر معماری هم به سبک خانه تان بیاید. رنگ های چوبی و تیره بیشتر مناسب خانه های سنتی تر اند و رنگ های روشن و خنثی برای آشپزخانه های مدرن تر.

کارهای طراحانی که ساده طراحی می کنند را بررسی کنید و یا به مغازه ی کابینت فروشی ای که به آن دسترسی دارید سری بزنید تا انتخاب دقیق تری انجام دهید.

اصول طراحی کابینت,نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه,استاندارد,

استاندارد طراحی کابینت,اصول طراحی کابینت,نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه,

هیچ یک از جزیات از قلم نیفتد!

همان طور که جواهرات و دیگر وسایل شخصی تان می توانند شخصیت شما را بسازند، اکسسوری های کابینت ها هم آنها را منحصر به فرد می کند و باعث می شوند در یک مجموعه دیده و شناخته شوند، نه به صورت اجزای جدا از هم.

 پوسته ی کابینت میتواند از جنس های مختلفی باشد: نیکل، برنج، مس، مفرغ و یا حتی آهن و شیشه.  و البته مواد جدید و سبک های نو را هم به این لیست اضافه کنید!

برای اینکه آشپزخانه تان نمایی مدرن به خود بگیرد، چرا از کابینت هایی استفاده نمی کنید که دسته هایی نیمه پنهان دارند؟

استاندارد,استاندارد طراحی کابینت,اصول طراحی کابینت,

نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه,استاندارد,استاندارد طراحی کابینت,

 

رنگ ها و سبک های طراحی را با هم ترکیب و تنظیم کنید

در گذشته بیشتز افراد به دنبال هماهنگ کردن کابینت ها با توجه به شکل اتاق بودند. اما امروزه مردم و طراحان راه های جدیدتری برای ایجاد هماهنگی پیدا کرده اند. آن هم ترکیب کردن و تنظیم با دقت رنگ ها و سبک های موجود است. به این روش می توان به ترکیبی گیرا و زیبا رسید. مثلا رنگ جزیره را طوری انتخاب کنید که با رنگ کابینت های دیواری و زمینی متفاوت باشد.

اگر می خواهید از رنگ های چشم گیری استفاده کنید، آن ها را در یک قسمت به کار ببرید و برای بخش های دیگر آشپزخانه از رنگ های ملایم تر و خنثی استفاده کنید.اصول طراحی کابینت,نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه,استاندارد,

استاندارد طراحی کابینت,اصول طراحی کابینت,نکات مهم در طراحی کابینت آشپزخانه,

کابینت آشپزخانه شما پتانسیل فراوانی برای تبدیل کردن آشپزخانه ای ساده و نه چسب به اتاقی گیرا و جذاب دارد. گذشته از همه ی اینها، کدام آشپزی، از پخت و پز در مکانی زیبا لذت نمی برد؟! از نکات بالا استفاده کنید و جانی تازه به کابینت های خانه تان ببخشید.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 5 امتیاز: 3.6]