لوازم آشپزخانه و ابعاد استاندارد آن (بررسی سینک ظرفشویی)

۰۸ خرداد ۱۳۹۶3دقيقه04
چکیده این مطلب : ابعاد استاندارد لوازم آشپزخانه (بررسی سینک ظرفشویی)

ابعاد استاندارد لوازم آشپزخانه (بررسی سینک ظرفشویی)

برای طراحی و چیدمان در کابینت آشپزخانه نیاز به داشتن لوازم آشپزخانه یا تجهیزات آشپزخانه داریم:

لوازم آشپزخانه یخچال، اجاق گاز، سینک ظرفشویی، هود، فر و … در کنار کابینت آشپزخانه چیدمان می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقاله قبل، در مورد ابعاد و استانداردهای یخچال توضیح داده شد و حال می خواهیم ابعاد استاندارد سینک ظرفشویی را مورد بررسی قرار دهیم.

سینک ظرفشویی :

در بازار ابعاد و اندازه های مختلفی برای سینک ظرفشویی وجود دارد. سالهای گذشته سینک با عرض ۵۰ سانتیمتر تولید می شد و صفحه روی کابینت هم ۵۰ بود، ولی نسل بعدی سینک های ظرفشویی با عرض ۶۰ تولید می شود و صفحه های کابینت هم با عرض ۶۰ تولید می شود. تنوع تولید سینک ها نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده است، هم در مدل ها و هم در ابعاد تجهیزات جانبی کنار سینک هم کم کم زیاد شد. در واقع تنوع سینک های امروزی قابل مقایسه با قدیم نیست.

سینک ها در دو دسته بندی سینک توکار و سینک روکار وجود دارند.

۱-سینک های روکار:

همانطور که از اسم شان مشخص است به سینک هایی گفته می شود که روی کابینت قرار می  گیرند و به شکل مستطیل هستند و با عرض ۶۰ تولید می شوند. این مدل سینک ها کارآیی بیشتری نسبت به سینک های توکار دارند. ولی از لحاظ طولی در ابعاد ۸۰ سانتیمتر – ۱۰۰ سانتیمتر – ۱۲۰ سانتیمتر و ۱۵۰ سانتیمتر تولید می شود.

انتخاب اندازه در سینک ظرفشویی بسته به فضای موجود در کابینت آشپزخانه و سلیقه مشتری متفاوت است. بیشترین اندازه ای که در سینک توسط مشتریان انتخاب می شود سینک با عرض ۱۲۰ است .

طبق تجربه ای که من در بحث اجرای کابینت بوده ام و دارم، بیش از ۹۰% مشتریان، این اندازه را دوست دارند، چون هم سینی مناسبی برای گذاشتن ظرفهای شسته دارند، هم دو لگن برای شستشو دارند. پس برای طراحی سینک ظرفشویی باید از اندازه های تولید شده استفاده کرد. سینک ها در هر مدلی معمولا هم لگن چپ، هم لگن راست دارند که نسبت به فضای آشپزخانه می توان از آنها استفاده کرد.

۲-سینک های توکار:

سینک هایی هستند که با اشکال غیر هندسی مثل لوبیایی شکل تولید می شود و برای نصب آن نیاز است که صفحات کابینت به آن شکل بریده شود و قالب آن سینک روی صفحه در می آید. این مدل سینک از زیبایی خاصی برخوردارند و به خاطر اینکه صفحه قطع نمی شود شکل زیبایی به کابینت آشپزخانه می دهند ولی در مقایسه با سینک های روکار از کارآیی کمتری برخوردارند. همیشه دور سینک روی صفحه، به خاطر لبه ای که سینک دارد آب جمع می شود و باعث کاهش عمر مفید صفحه می شود.

ابعاد این سینک ها بین ۱۰۰ – ۱۲۰ سانتی متر است ( البته چند سانتی متر کوچکتر هستند) ولی در طراحی باید اندازه ۱۰۰ یا ۱۲۰ را در نظر گرفت.

یک تجربه :

به خاطر اینکه از کابینت سینک ظرفشویی معمولا برای جای سطل زباله و یا آب شیرین کن استفاده می شود و ظرف درون آن گذاشته نمی شود، تقریبا به عنوان کابینت دیده نمی شوند. پیشنهاد می شود در طراحی کابینت به جای استفاده از عدد ۱۲۰ از ۹۰ استفاده کنید، چون فقط کافیست لگن سینک درون کابینت قرار بگیرد و سینی سینک روی کابینت کناری قرار بگیرد. با این کار می توان ۳۰ سانتی متر به فضای مفید کابینت ها اضافه کرد.

نویسنده: علیمحمدی

سایت سامان چوب

www.samanchoob.com

4 comments

 • اشتراک ها: آموزش تخصصی کابینت سازی

 • صادق

  ۵:۳۳ - ۲۷ دی ۱۳۹۹

  باسلام وخسته نباشی.ممنون از وقتی که گذاشتین

  پاسخ

 • mor

  ۵:۳۳ - ۲۷ دی ۱۳۹۹

  سایت فوق العاده ای دارید

  پاسخ

 • بنیامین

  ۵:۳۳ - ۲۷ دی ۱۳۹۹

  وااااقعأ عالی بود.یعنی مختصر ترو مفیدتر از این دیگه غیییییر ممکنه.هرکس هرررررر مشکلی در مورد ابعاد یخچال داشته باشه یقینا با همین مطلب مشکلش برطرف میشه.صد درصد دیگه نیازی به سرک کشیدن تو سایتها و منابع دیگه به هیچوجه نداره.فوق العاده جامعو کاملو مفید بود.حیفم اومد که تشکر نکنم.وااااقعأ ممنون.خدا خیرتون بده….

  پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها: 25 امتیاز: 3.2]